KOCAELİ PANORAMA | Kocaeli'nin aylık süreli ilk ve tek iş dünyası dergisi | Kocaeli teknik makaleleri | Teknik yazılar | Makaleler | Sağlık makaleleri | Kişisel gelişim yazıları | Güncel makaleler :
KOCAELİ PANORAMA | Kocaeli'nin ortak adresi | Kocaeli'nin aylık aktüel dergisi. | Kocaeli ekonomi ve iş dünyası dergisi. | Kocaeli'nin aylık dergisi. | Kocaeli magazin dergisi. | Kocaeli'nin tek dergisi | Kocaeli'nin en kaliteli yayını. | Kocaeli'nin dergisi | Kocaeli'nin ekonomi dergisi | Kocaeli'nin sektörel dergisi | Kocaeli'nin para piyasaları dergisi | Kocaeli'nin iş dünyası dergisi | Kocaeli'nin ekonomi dergisi | Kocaeli'nin dekorasyon dergisi | Kocaeli'nin kadınca dergisi | Kocaeli'nin eğlence dergisi | İzmit | Kocaeli | İzmit Dergisi | İzmit'in Dergisi | İzmit'in Aylık Dergisi | Gebze Dergisi | Kartepe Dergisi | Gölcük Dergisi | Körfez Dergisi | Dergi Kocaeli | Dergi İzmit | Kocaeli Sanal Dergisi | Sanal Dergi | Aylık Dergi | Reklam Dergisi

 

 

 

MAKALE | Kimya Yüksek Mühendisi - İş Güvenliği Uzmanı YASİN PEKEROĞLU :
OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sisteminin Kurulumu ve Faydaları

 

Küreselleşme ile birlikte günümüz işletmelerinden beklentiler de sürekli değişiklik göstermektedir. Şöyle ki sadece iyi hizmet ve mal üretmek, ucuza ve kaliteli üretmek yetmemektedir. Bugün neredeyse birçok işletmenin ticari ve sosyal sorumlukları gereği sahip oldukları ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi belgesine sahip olmak, ürün ve hizmet ile ilgili belgelerin varlığı çalışan ve tüketici açısından yetersiz görülmektedir.

Çalışanların daha sağlıklı ve güvenli çalışmasını deklere eden yapı ve sistemlerin olması artan kamuoyu ve beklentileri arasında yer almaktadır. Değinildiği gibi klasikleşen kalite yaklaşımı yerini daha kapsamlı hale getirmiştir. Böylece çalışma şekilleri, çalışma ortam ları, işin niteliği neticesindeki risklerin sayısındaki artışların azaltılması, ortadan kaldırılması ve sürekli iyileştirilmesi iş dünyasının asli unsurları arasında yer almaktadır. Bu unsurların sağlıklı bir şekilde sağlanmaması çalışma hayatında iş barışını, toplum vicdanını oldukça etkilemektedir. Bu nedenle her ne kadar geçmişi oldukça eskiye dayanan ve Sanayi Devriminden sonra sürekli kısıtlama ve yasal düzenlemelerle sağlanan iş sağlığı ve güvenliği konusu bugün yerini standardize edilmiş yönetim sistemlerine olan ihtiyaç ve zorunluluğu getirmiştir.

Bu değişiklikler doğrultusunda çalışanların sağlığı ve güvenliği ile ilgili olarak ilk çalışmalar 19. Asrın başlarında Avrupa'da kömür madenciliği ile kömür kullanımıyla milat olan sanayileşme dönemidir. Öyle ki, çalışanların sağlığı ile ilgili ilk yasal düzenleme 1801 yılında yine İngiltere'de “çocuk işçilerin günde 12 saatten fazla çalışamayacağını” belirleyen kanuni düzenlemedir. Daha sonra sanayileşmenin geliştiği birçok ülkede eş zamanlı bir dizi kanuni düzenlemeler getirilmiştir. Çalışanların hak ve sorumlukları ile ilgili çalışmalar ve iyileştirmeler halen devam etmektedir.

En önemlisi Birleşmiş Milletler bünyesinde oluşturulmuş uzmanlık kuruluşlarından birisi de ILO (Uluslararası Çalışma Örgütü) dur. 1919 yılında kurulan ve bütün faaliyetlerini devlet-işçi-işveren temsilcilerinden oluşan üçlü yapı ile yürütmektedir. İş sağlığı ve güvenliği (İSG) ile ilgili ilk standart ise İngiliz Standart Teşkilatı (BSI) tarafından BS 8800 olarak 1996 yılında kılavuz niteliğinde yayımlanmıştır. Hazırlanmasında ISO 9000 ve ISO 14000 gibi standartlar esas alınmıştır. 1999 tarihinde ise hızla yayılması sonucu birçok ulusal standart teşkilatının katılımıyla “Occupational Health and Safety Assessment Series” ifadesinin baş harflerinin bir araya getirilmesi ile kısaltılarak; OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Standardı olarak kabul edilmiştir. Ülkemizde ise TSE tarafından kabul edilerek TS 18001/Nisan 2001 olarak yayımlanmıştır.

OHSAS 18001, iş sağlığı ve güvenliği konusundaki gereklilikleri belirlemesi ile birlikte ayrıca kalite ve çevre standartları ile uyumlu uluslararası bir standarttır. Bu sebeple OHSAS 18001, diğer yönetim sistemlerine rahatlıkla entegre edilebilmektedir. İş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerinin kuruluşların genel stratejileri ile uyumlu olarak sistematik bir şekilde ele alan OHSAS 18001; her türde sektöre ve tüm faaliyetlere uygulanabilen, sürekli iyileştirme yaklaşımı çerçevesinde çözümlenmesi için kullanılan önemli bir araçtır. Bu standart sayesinde tehlike ve risklerin belirlendiği, analiz edildiği ve alınması gereken önlemler sayesinde (proaktif) en az seviyeye indirildiği, tamamen yasal mevzuata uyumlu ve çalışanların mutlak katılımını esas alan bir yapıyı öngörmektedir. Böylece tüm çalışanların faaliyetlerini denetleyen, yaptıklarını gözden geçiren ve dokümante eden sağlıklı ve güvenli çalışma koşulları sağlayan bir yapı sağlanmasında bir araçtır.
...........
Devamı için KOCAELİ PANORAMA Dergisi Kasım 2013 sayısına ulaşmanız gerekmektedir..

 

Bu gençlikte İŞ var projesi

TÜSİAD'ın “Bu Gençlikte İŞ Var!” projesinin 2013 yılı kazananları belli oldu. Bu yıl 3.'sü düzenlenen TÜSİAD'ın "Bu Gençlikte İŞ Var!" projesi kapsamında dereceye giren iş projeleri 24 Ekim 2013 tarihinde İstanbul Martı Otel'de gerçekleşen törenle açıklandı.

devamı için

İş Dünyası: Cihan AĞGEZ

EVRE KİMYA A.Ş. Genel Müdürü Cihan AĞGEZ ile özel röportaj: Çok sayıda yerli ve yabancı sermayeli firmalarda üst düzey yönetimlerde çeşitli hizmetler veren AĞGEZ, uzun yılların bilgi birikimi ve deneyimini ülkemize ve kimya sektörüne faydalı olacak detayları bizimle paylaştı..

devamı için

Candan ERÇETİN konseri

Candan Erçetin sevilen şarkılarıyla 16 Kasım Cumartesi günü saat 21:00'de Bostancı Gösteri Merkezi sahnesinde... Yeni albümü "Milyonlarca Kuştuk"u, 3 Haziran’da piyasaya çıkaran Türk pop müziğin dev ismi Candan Erçetin, Park Müzikhol organizasyonuyla sevenleriyle buluşuyor.

devamı için
 

Şenay LAMBAOĞLU

23. Akbank Caz Festivali'nin en önemli isimlerinden Şenay Lambaoğlu, 07 Kasım 2013 - 19:00'da Sabancı Üniversitesi Gösteri Merkezi'nde dinleyicilerle buluşacak. Almanya'nın Kiel şehrinde doğan Şenay Lambaoğlu, müziğe öğrenimini sürdürdüğü okul koro ve orkestrasında başladı. Pera Güzel Sanatlar Akademisinde Müzikal ve Drama eğitimini tamamladı.

devamı için

Endüstriyel Tasarımlar

Eski fabrika ve depoların ya da endüstriyel malzemelerin dekore edilerek yaşam alanlarına çevrilmesi her geçen gün farklı tasarımları doğurmaya başladı. Endüstriyel dekorasyon diye tabir edilen bu yenilikçi ve farklı tasarım fikirleri; ağırlıklı olarak ofis, cafe ve restoranlarda ilgi görmekte. Her geçen gün evlerde de aynı dekoratif fikirler yaygınlaşacak gibi görünüyor...

devamı için

Keşfet : BEYPAZARI

Beypazarı Ankara'nın 100 Km kuzeybatısında, eski Ankara-İstanbul yolu üzerinde bulunmaktadır. Güdül, Nallıhan ve Kıbrıscık ilçelerinin ortasında sosyal, kültürel ve ekonomik merkez olma özelliğini korumaktadır. Anadolu'nun tarihi seyrine baktığımızda, Beypazarı'na ilk çağda Hitit, Frig, Galat, Roma Bizans, sonra da Anadolu Selçuklu ve Osmanlılar'ın egemen olmuşlardır.

devamı için
 

Adam Gibi Seçmek

İrade insandaki ilahi bir üstünlüktür. Allahın insana kendinden üflediği 'ruh'un bir boyutu ya da görünümü, insanın kendi iradesi ile seçimler yapabilmesidir. Seçmek, her şeyden önce birden fazla seçenek varlığını gerektirir. Seçmek, bu seçenekler arasından birini yeğlemektir. Seçmek bir tercihtir ve seçmek vazgeçmektir.

devamı için

Sağlık : Ağız ve diş sağlığı

Diş ve diş eti hastalıkları ülkemizde ve dünyada en önemli sağlık sorunları arasındadır. Ancak hayatı doğrudan tehdit etmediği için gereken önem verilmemektedir. Ağız sindirim kanalının girişidir. Ağızdaki olumsuz durumlar diş sağlığının şüphesiz bozulmasına, sindirimin olumsuz etkilenmesine yol açar. Diş sağlığı için yapılması gerekenler..

devamı için

Canlı Maymun Lokantası

Kocaeli Şehir Tiyatroları yeni sezonu Süleyman DEMİREL Kültür Merkezi'nde geçen yıl kaybettiğimiz ünlü yazar ve dramaturg Güngör Dilmen’in CANLI MAYMUN LOKANTASI ile açtı. Petrol zengini bir çiftin, balayı tatillerini geçirmek için gittikleri Hong Kong’da değişik tatları denemek istemelerini traji-komik bir üslupla aktarmaktadır.

devamı için
 

Makale: Raket Tutan Eller

Fizyoterapist Elif AKINCI - lateral epikondilit raket tutan elleri vuruyor! : Bu sene Wimbledon Tenis Turnuvası'nda Britanyalı raket Andy Murray, Novak Djokovic'i mağlup ederek,1936'dan sonra Wimbledon'da zafere ulaşan ilk Britanyalı oldu..

devamı için

14. Kısa Film Festivali

İzmir Kısa Film Festivali ilk kez 2000 senesinde düzenlenmiş ve o günden bu yana Türkiye'nin en önemli kısa film festivallerinden biri olmuştur. Festival bu yıl (14.sü) Fransız Kültür Merkezi'nde 19-24 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecektir.

devamı için

Gebze Ticaret Odası

Gebze Ticaret Odası tarafından üyelerin çalışanlarına yönelik olarak, “İş Sağlığı ve Güvenliği Temel Eğitimi“ düzenlenmektedir. Eğitim sonrasında Gebze Ticaret Odası tarafından “Katılım Belgesi” düzenlenerek verilmektedir.

devamı için
 

Kocaeli Üniversitesi Sergi

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ : Değirmendere Ali ÖZBAY MYO Öğrencilerinin Sergisi Sayın Sevim TOPACA'nın Katılımıyla Açıldı. "Alaylı değil, eğitimli insanların her alanda çoğalmasını istiyoruz."

devamı için

14. Piyano Festivali

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği, sanat yönetmenliğini Fazıl Say’ın yaptığı 14. Antalya Piyano Festivali, 08-30 Kasım tarihleri arasında önemli isimlerin de katılımlarıyla Antalya’da gerçekleşecek.

devamı için

M. Kemal ATATÜRK

Ulu önder ATATÜRK diyor ki; "Biz her görüş açısından medenî insan olmalıyız. .. Fikrimiz, düşüncemiz, tepeden tırnağa kadar medenî olacaktır. Şunun bunun sözüne ehemmiyet vermeyeceğiz.."

devamı için
 

Makale: OHSAS 18001

Küreselleşme ile birlikte günümüz işletmelerinden beklentiler de sürekli değişiklik göstermektedir. Şöyle ki sadece iyi hizmet ve mal üretmek, ucuza ve kaliteli üretmek yetmemektedir..

devamı için

Kadınca: Sihirli Bakışlar

Bir kadının gözlerindeki saklı anlamı okumak aslında kalbini ve gerçek duygularını okumaktır. Hoşlandığını saklamak büyük marifet olsa da gözler kadını ele veren sessiz muhbirlerdir..

devamı için

Seçtik : Özel sunumlar

Sevdiklerinizle yudumlayacağınız bir kahvenin hatırı hiç bitmesin diyorsanız ve ikramlıkların sohbetinize renk katmasını istiyorsanız harekete geçme vakti.. Özel misafirlere, özel sunumlar..

devamı için
 

Rekabet Stratejileri

Hızla değişen dünya koşulları ve sürekli artan farklı sektörler işletmelerin rekabet mücadelelerini de giderek zorlaştırıyor. Yeniliklere karşı her geçen gün daha dikkatli ve daha uyumlu olmaları gerekiyor. Eski pazarlama stratejilerinin geçerliliğini yitirdiği acımasız bir rekabet ortamında işletmeler devamlılık göstermek için artık daha yenilikçi ve daha cesur olmalılar..

devamı için

Elmalı Turta Tarifi

ELMALI TURTA : Un, şeker ve tereyağı ekmek kırıntısı halini alıncaya kadar yoğrulur. Diğer malzemeler de eklenip bütün bir hamur haline getirilir. Hamur streç filme sarılarak buzdolabında bir saat kadar bekletilir. Elmaların kabukları ve çekirdekleri temizlenip, rendelenir. Bir tavada bütün harç malzemeleri karıştırılarak pişirilir ve soğutulur..

devamı için

Fesleğenli Makarna

FESLEĞENLİ MAKARNA : Makarnayı 5-7 dk kadar tuzlu suda haşlayın. Sos için sarımsakları ve zeytinyağını püre haline getirin. Sarımsaklı yağ ile kıymayı derin bir tavada ısıtın ve üzerine ince doğranmış maydanoz, fesleğen, tuz ve limon suyunu ilave edin. Makarna ile sosunuza karıştırın ve servis tabağına alın. İsteğe göre üzerine karabiber ekleyin.

devamı için
 

2013 | Ekim Sayısı

Tutku ve Heyecan..

Kocaeli'nin tek dergisi KOCAELİ PANORAMA Ekim sayısından sizin için seçtiklerimiz..

devamı için

2013 | Kasım Sayısı

Mücadele ve Zafer..

Kocaeli'nin tek dergisi KOCAELİ PANORAMA Kasım sayısından sizin için seçtiklerimiz..

devamı için

2013 | Aralık Sayısı

Derginizde Yerinizi Aldınız Mı?

Kocaeli'nin tek dergisi KOCAELİ PANORAMA Aralık sayısı sizin için hazırlanıyor..

devamı için
 

2013 | Eylül Sayısı

Cesaret ve Başarı..

Kocaeli'nin tek dergisi KOCAELİ PANORAMA Eylül sayısından sizin için seçtiklerimiz..

devamı için

2013 | Ağustos Sayısı

Sevgi ve Mutluluk..

Kocaeli'nin tek dergisi KOCAELİ PANORAMA Ağustos sayısından sizin için seçtiklerimiz..

devamı için

2013 | Temmuz Sayısı

Ortak Adreste Buluşmak..

Kocaeli'nin tek dergisi KOCAELİ PANORAMA Temmuz sayısından sizin için seçtiklerimiz..

devamı için
 

Beğenmekte siz de haklısınız..

Kocaeli'nin tarafsız en beğenilen yayını KOCAELİ PANORAMA, Kocaeli'ye yakışan kalitede yayın hayatına devam ediyor..

siz beğendiniz mi?

Kocaeli Panorama ailesi büyüyor..

Kocaeli'nin en kaliteli, en farklı ve rakipsiz tek yayını KOCAELİ PANORAMA, katılımlarınızla giderek büyüyor..

birlikte büyüyoruz..

Kocaeli'nin ortak adresindesiniz..

Kocaeli'nin ilk ve tek aktüel ve magazin dergisi KOCAELİ PANORAMA, tüm Kocaeli'yi ortak adreste buluşturmaya kararlı.

adresinizi ziyaret edin.
 
 

Kocaeli Panorama

KOCAELİ PANORAMA dergisi, "Kocaeli'nin ortak adresi" sloganı ile yayın hayatına başlamış ve kısa süre içinde bu hedefini gerçekleştirmiş bir yayındır. PEKDIZAYN Tasarım Kocaeli Teknik Yayıncılık tarafından, "pek farklı tasarımlar" ilkesi ile Kocaeli'nin profesyonel ilk ve tek tarafsız, aktüel, magazin, ekonomi, kadınca, dekorasyon, eğitim, kültür, sanat, gezi, iş dünyası, sağlık ve eğlence dergisi olmuştur. Kocaeli'nin dergisi Kocaeli Panorama, Kocaeli geneline dağıtımı yapılan Kocaeli'nin rehberi ücretsiz tanıtım ve reklam dergisidir. www.kocaelipanorama.com