KOCAELİ PANORAMA | Kocaeli'nin aylık süreli ilk ve tek aktüel ve magazin dergisi | Kocaeli teknik makaleleri | Teknik yazılar | Makaleler | Sağlık makaleleri | Kişisel gelişim yazıları | Güncel makaleler :
KOCAELİ PANORAMA | Kocaeli'nin ortak adresi | Kocaeli'nin aylık aktüel dergisi. | Kocaeli aktüel ve yaşam dergisi. | Kocaeli'nin aylık dergisi. | Kocaeli magazin dergisi. | Kocaeli'nin tek dergisi | Kocaeli'nin en kaliteli yayını. | Kocaeli'nin dergisi | Kocaeli'nin aktüel dergisi | Kocaeli'nin sağlık dergisi | Kocaeli'nin eğitim dergisi | Kocaeli'nin iş dünyası dergisi | Kocaeli'nin ekonomi dergisi | Kocaeli'nin dekorasyon dergisi | Kocaeli'nin kadınca dergisi | Kocaeli'nin eğlence dergisi | İzmit | Kocaeli

 

 

 

MAKALE | Fizyoterapist Elif AKINCI : ÇOCUKLARDA GELİŞİM GERİLİĞİ

 

Merhaba sevgili okurlar,
Günümüzde kesinliği kanıtlanmış ve kabul görmüş bilgilerden çocukların fiziksel, ruhsal ve zihinsel olarak bazı gelişim evreleri olduğunu bilmekteyiz. Her evrenin kendine has bazı özellikleri bulunmaktadır. Evreler hakkında bilgi vermeden önce gelişim aşamalarına kısaca değinmek gerekli diye düşünüyorum. Motor Gelişimi: Çocuklarda motor gelişimi kaba motor gelişimi ve ince motor gelişimi olarak iki ana başlık altında incelenebilir. Kaba motor gelişimi pozisyon değiştirme, oturma, ayakta durma, yürüme, koşma, dengede durma gibi aktiviteleri kapsar. İnce motor gelişimiyse; yemek yeme, yazma-çizme, kıyafet giyme gibi el ve parmaklardaki daha küçük kas gruplarını çalıştıran ve ince beceri gerektiren hareketleri içerir.
Dil Gelişimi: Çocukların vücut dili ve mimikleri kullanarak isteklerini anlatma, başkalarının ne dediğini anlama, konuşma ve iletişim kurma gibi becerileri içerir.
Kavramsal Gelişim: Çocukların öğrenme, anlama, problem çözme, mantığa bürüme ve hatırlama gibi düşünme becerileriyle ilgilidir.
Sosyal ve Duygusal Gelişim: Çocukların sosyal çevresiyle iletişim ve ilişki kurma, işbirliği yapma, duruma göre farklı duygular gösterebilme, başkalarının duygularına önem verme gibi konuları içerir. Çocuğunuzda tüm bu gelişim evreleri belli aylarda ilerleyici tarzda devamlılık gösterir. Peki çocuğumuzun düzgün ve düzenli olarak geliştiğini nasıl anlayabiliriz?
Motor gelişim evrelerine baktığımızda ;
İlk üç aylık periyotta; çocuk gözleriyle cisimleri takip edebilir, kucaktayken kafasını dik tutabilir, ellerini yumruk yapabilir ve kollarını hareket ettirebilir.
Üç ile altı aylık periyotta; nesnelere uzanmaya çalışır, yakaladığı nesneleri ağzına götürmeye başlar. Yüzüstü pozisyondayken kafasını kaldırabilir ve dik tutabilir.
Altı ile on iki aylık periyotta; oturabilir ve destek alarak ayağa kalkabilir. Bir yılın sonunda ayakta kısa süreler durabilir, nesneleri bir elinden diğerine geçirebilir ve iterek yuvarlayabilir, nesneleri işaret parmağıyla gösterebilir.
On iki ile on sekiz aylık periyotta; elinden destek alarak merdiven çıkabilir, topa vurabilir, destekli şekilde zıplayabilir ve kaşık tutabilir.
On sekiz yirmi dört aylık periyotta; nesnelerden kuleler yapabilir, bir elini daha fazla kullanmaya başlar, destek almadan merdiven inip çıkabilir.
İki üç yaş arası periyotta; üç tekerli bisiklet kullanabilir, eliyle çok ağır olmayan nesneyi taşıyabilir, tek ayak üzerinde kısa süre durabilir, koşabilir, merdiveni çok daha kolay inip çıkabilir, engellerin arasından yürüyerek ilerleyebilir, geri geri yürüyebilir ve çömelip kalkabilir.
Üç dört yaş arası periyotta; kendi kendine ayakkabısını giyebilir, yemeğini kendi yer, tek başına gezebilir, daha rahat çömelip kalkar, iki ayakla zıplayabilir, takla atabilir, uzun süre tek ayak üzerinde durabilir, kağıttaki şekilleri boyayabilir, aynı kart ve renkleri eşleştirebilir, artı ve eksi yapabilir.
Dört altı yaş arası periyotta; makasla basit şekilleri kesebilir, kendi kendine soyunup giyinir, yüzünü yıkayabilir, iki tekerlekli bisiklete binebilir, ayakkabısını bağlar, 1 den 10 a kadar sayıları yazabilir, el becerileri gelişir.
Dil gelişim evrelerine baktığımızda;
İlk üç aylık periyotta, tanıdığı eşyaları ya da kişileri gördüğünde takip edebilir ve el sallayabilir, müziğe ve seslere tepki verebilir, bazı heceleri tekrarlayabilir ve p,b,m gibi harfleri söylemeye çabalar.
Üç altı aylık periyotta; ağladığında konuşulursa rahatlar, kahkaha atabilir, heceler kurmaya başlar.
Altı ile on iki aylık periyotta; nesneleri ses çıkartmak için nesneleri kullanır, konuşmaya çabalar, Cee şeklinde oynanan saklambaç oyununu oynamaya başlar, annesinin sesini taklit etmeye çalışır.
On iki ile on sekiz aylık periyotta; nesneleri adlandırmaya başlar, bazı kelimeleri kullanmaya başlar, anne ve babanın öğrettiği kelimeleri kendi kendine tekrar eder, bazı komutları yerine getirmeye başlar.
On sekiz ile yirmi dört aylık periyotta; istediklerini rahatlıkla ifade eder, daha fazla komutu algılar ve yerine getirir, iki-üç kelimelik cümleleri kurmaya başlar.
İki üç yaş arası periyotta; rahatlıkla sohbet edebilir, verilen tüm komutları yerine getirebilir ve reddetme ifadesini kullanmaya başlar.
Üç dört yaş arası periyotta; kendine ait bilgileri (yaş, ad-soyad gibi) bilir, şarkı söyleyebilir ve büyüklerle rahatlıkla sohbet edebilir.
Dört altı yaş arası periyotta; konuşmadaki cümle yapısı erişkinlerinkine benzemeye başlar, masal anlatabilir, kelime haznesi iyice genişlemiştir ve genişlemeye de devam eder.
Sosyal ve kişilik gelişimi evrelerine baktığımızda;
İlk üç aylık periyotta; kucakta susar, nesneleri takip eder, annesini tanır ve konuşulunca dinler.
Üç altı aylık periyotta; nesneleri ağzına götürebilir, kendiliğinden gülümser, sarılabilir ve elini uzatabilir.
Altı on iki aylık periyotta; tanıdıklarına ses çıkarabilir, oyuncaklarıyla 20 dk kadar oynayabilir, anneden ayrı kaldığında korkar, Cee adını verdiğimiz saklambaç oyununu oynayabilir.
...........
Makalenin devamı için KOCAELİ PANORAMA Dergisi Ekim 2013 sayısına ulaşmanız gerekmektedir..

 

Darıca Yarı Maratonu

06 Ekim'de saat 09.30'da başlayacak olan Darıca Yarı Maratonu, 50.000 dolar dünya rekoru ödülü ile sonuçlanacak. Darıca Belediyesi Hizmet Binası önünden başlanacak yarı maraton için bitiş noktası Cumhuriyet meydanı olacak. Aynı tarihte halk koşusu da yapılacak.

devamı için

İş Dünyası: KAYA Ailesi

İsmet KAYA, 1998 yılında inşaatını tamamladığı Toyota Plaza Kocaeli Kaya, bittiğinde Türkiye'nin sayılı 3S'ini bir arada bulunduran ve büyüklük olarak Orta Doğu'nun en büyük plazası ünvanını almıştır. Yönetim Kurulu üyeleri Mehmet Kaya, Atalay Kaya ve Hasan Kaya devam ettirmektedir.

devamı için

Hande YENER Gebze'de

Gebze'nin ilk ve tek alışveriş merkezi olan Gebze Center, Kral Tv'nin sevilen programı Mehmet'in Gezegeni ile misafirlerine keyifli dakikalar yaşatmaya devam ediyor. Programın 12 Eylül'deki konuğu Hande YENER, konukların sorularını yanıtladıktan sonra sevilen parçalarını seslendirdi.

devamı için
 

Bebeğim Neden Ağlıyor?

Bebekler dünyaya ağlayarak geldikleri gibi ondan sonra da ağlamalarını sürdürmekte inatçıdırlar. Ağlamak, bebeklerin "kendi dillerinde" konuşmalarıdır.

devamı için

Dekor : Şık Sofralar

Farklı renkler, farklı sıralamalar ve birbirinden farklı süslemeler ile sofraların en eğlenceli yanı sofralar hazırlanıncaya kadar geçen zamandır. Herkesin sofrada kendine özgü fikirleri vardır.

devamı için

Sağlık : Soğuk Algınlığı

Sıcak bir yazın ardından sonbaharın etkisini hissetmeye başladığımız bugünlerde soğuk algılıkları da sonbaharın habercisi oluyor. Soğuklarla akla ilk gelen ise nezle ve grip oluyor.

devamı için
 

Sonbaharda Cilt Bakımı

Cildinizi sonbahar ve daha ışıksız/soğuk günlere hazırlamak için yapılması önerilebilecek temel işlemlerden ilki cildinizi ölü deriden arındırmaktır.

devamı için

Keşfet : Nemrut Dağı

Doğu ve Batı Medeniyetlerinin, 2150 metre yükseklikteki bir piramitteki kesişme noktası ve UNESCO Dünya Kültürü Mirasında yer almaktadır.

devamı için

BİLDİK : Türk Baklavası

Türkiye ve tatlı denildiğinde akla hemen baklava gelir. Son derece leziz ve besleyici bu tatlının uzun yıllardır Anadolu'da yapıldığı kayıtlarda yer alıyor.

devamı için
 

Tarih : Osman Hamdi Bey

İlk Türk arkeologu olarak kabul edilir. İlk Türk ressamlardan birisidir. Osmanlı arkeolog, müzeci, ressam, Kadıköy'ün ilk belediye başkanıdır. Çağdaş Türk müzeciliğinin kurucusudur. İstanbul Arkeoloji Müzesi'ni kurmuştur.

devamı için

Seçtik : Sonbahar Renkleri

Sonbaharla beraber evlerde sonbaharın kendine özgü geçiş renkleri yerini almaya başladı. Renkler artık sonbahara dönüyor ve belki de bir sonbahar battaniyesi ile arkadaşlığınız şimdiden başladı. Sonbahar renklerinden seçtiklerimizi inceleyin.

devamı için

İzmir Autoshow Fuarı

8. Otomobil ve Hafif Ticari Araçlar Fuarı'nda, dünyanın önemli otomobil firmaları yer alacak. 22-27 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek fuar, nihai tüketiciye yönelik olarak planlandı. 2011'deki aynı fuarı 52,104 kişi ziyaret etmişti.

devamı için
 

Makale : Elif AKINCI

Günümüzde kesinliği kanıtlanmış ve kabul görmüş bilgilerden çocukların fiziksel, ruhsal ve zihinsel olarak bazı gelişim evleri olduğunu bilmekteyiz. Her evrenin kendine ait özellikleri bulunmaktadır.

devamı için

Karamürsel Güreş Etkinliği

Yağlı pehlivan güreşlerinde Türkiye genelinde çok sayıda başpehlivan çıkaran Karamürsel'de 32. geleneksel yağlı pehlivan güreş müsabakaları yoğun ilgi ve yoğun katılımla yapıldı.

devamı için

Makale : RİSK ANALİZİ

Risk değerlendirmesi çalışmaları tüm çalışanların görüşleri alınmak kaydıyla, bir ekip tarafından icra edilmesi gerekliliği yasal bir zorunluluk olarak tüm sektörlerde uygulanmak zorundadır.

devamı için
 

ERPETEK PASTANESİ

Mehmet ERYILMAZ'ın oğulları tarafından Yuvam Akarca girişinde hizmet vermeye başlayan ERPETEK Pastanesi muhteşem bir açılışla birçok siyasiyi ve iş adamını bir araya getirdi.

devamı için

Tuzlu: Avokadolu Kanepe

Ekmekleri dilimleyin ve tost makinesinde hafifçe kızartın. Domates, avokado ve mozzarella peynirini orta boyda dilimleyin. Taze fesleğen ince ince doğrayın. Baget ekmeğine sıralayın ve..

devamı için

Tatlı : Çikolatalı Toplar

Bir kapta un haline getirdiğiniz petibör bisküvilerini, erimiş tereyağını ve 1 su bardağı cevizi karıştırın. Pudra şekerini, kakaoyu ve sütü ilave edip karıştırın. Harcın biraz yoğunlaşması için..

devamı için
 

İş Dünyası : Franchising

Franchising, bir ürün veya hizmetin imtiyaz hakkına sahip tarafın, belirli bir süre şart ve sınırlamalar dahilinde işin genel yönetimine ve organizasyona ilişkin bilgi ve destek sağlamak..

devamı için

Makale : Termal Kontroller

Termal görüntüleme sistemlerinde infrared ısı tayini ile elektrik tesisatları, elektrik panoları, elektrik trafo ve elektrik sistemlerinin genel ısınmaları bu gerekçeyle de akımları incelenebilir.

devamı için

SANTEK'13 Sanayi Fuarı

SANTEK'13 Doğu Marmara Sanayi ve Teknoloji Fuarı'nın açılış töreni Kocaeli Valisi Sayın Ercan TOPACA'nın katılımıyla gerçekleştirildi. Törene çok sayıda siyasi, sanayici ve işadamı katıldı.

devamı için
 

2013 | Eylül Sayısı

Cesaret ve Başarı..

Kocaeli'nin tek dergisi KOCAELİ PANORAMA Eylül sayısından sizin için seçtiklerimiz..

devamı için

2013 | Ağustos Sayısı

Sevgi ve Mutluluk..

Kocaeli'nin tek dergisi KOCAELİ PANORAMA Ağustos sayısından sizin için seçtiklerimiz..

devamı için

2013 | Temmuz Sayısı

Ortak Adreste Buluşmak..

Kocaeli'nin tek dergisi KOCAELİ PANORAMA Temmuz sayısından sizin için seçtiklerimiz..

devamı için
 

Beğenmekte siz de haklısınız..

Kocaeli'nin tarafsız en beğenilen yayını KOCAELİ PANORAMA, Kocaeli'ye yakışan kalitede yayın hayatına devam ediyor..

siz beğendiniz mi?

Kocaeli Panorama ailesi büyüyor..

Kocaeli'nin en kaliteli, en farklı ve rakipsiz tek yayını KOCAELİ PANORAMA, katılımlarınızla giderek büyüyor..

birlikte büyüyoruz..

Kocaeli'nin ortak adresindesiniz..

Kocaeli'nin ilk ve tek aktüel ve magazin dergisi KOCAELİ PANORAMA, tüm Kocaeli'yi ortak adreste buluşturmaya kararlı.

adresinizi ziyaret edin.
 
 

Kocaeli Panorama

KOCAELİ PANORAMA dergisi, "Kocaeli'nin ortak adresi" sloganı ile yayın hayatına başlamış ve kısa süre içinde bu hedefini gerçekleştirmiş bir yayındır. PEKDIZAYN Tasarım Kocaeli Teknik Yayıncılık tarafından, "pek farklı tasarımlar" ilkesi ile Kocaeli'nin profesyonel ilk ve tek tarafsız, aktüel, magazin, ekonomi, kadınca, dekorasyon, eğitim, kültür, sanat, gezi, iş dünyası, sağlık ve eğlence dergisi olmuştur. Kocaeli'nin dergisi Kocaeli Panorama, Kocaeli geneline dağıtımı yapılan Kocaeli'nin rehberi ücretsiz tanıtım ve reklam dergisidir. www.kocaelipanorama.com