KOCAELİ PANORAMA | Kocaeli'nin aylık süreli ilk ve tek aktüel ve magazin dergisi | Kocaeli teknik makaleleri | Teknik yazılar | Makaleler | Sağlık makaleleri | Kişisel gelişim yazıları | Güncel makaleler :
KOCAELİ PANORAMA | Kocaeli'nin ortak adresi | Kocaeli'nin aylık aktüel dergisi. | Kocaeli aktüel ve yaşam dergisi. | Kocaeli'nin aylık dergisi. | Kocaeli magazin dergisi. | Kocaeli'nin tek dergisi | Kocaeli'nin en kaliteli yayını. | Kocaeli'nin dergisi | Kocaeli'nin aktüel dergisi | Kocaeli'nin sağlık dergisi | Kocaeli'nin eğitim dergisi | Kocaeli'nin iş dünyası dergisi | Kocaeli'nin ekonomi dergisi | Kocaeli'nin dekorasyon dergisi | Kocaeli'nin kadınca dergisi | Kocaeli'nin eğlence dergisi | İzmit | Kocaeli

 

 

 

MAKALE | Mehmet Ferit PEKEROĞLU | Elektrik Mühendisi - SMM : Termal Görüntüleme Kameraları ile Elektrik Tesisat Kontrolleri

 

Termal görüntüleme sistemlerinde infrared ısı tayini ile elektrik tesisatları, elektrik panoları, elektrik trafo ve elektrik sistemlerinin genel ısınmaları bu gerekçe ile de akım taşıma kapasiteleri yeterlilik analizi yapılabilir. Termal kamera kontrolleri ile elde edilen termal görüntüler sıcaklık farkları baz alınarak ve elektrik tesisatı teknik bilgi ve yeterliliklere sahip Elektrik Mühendisi tarafından raporlanabilir. Termal görüntüleme kameraları ile belirlenen sıcaklık farkları analiz edilerek anlık akım taşıma kapasiteleri, aşırı ısınma, elektriksel yangın riskleri vb durumların genel değerlendirmeleri yapılabilir.
Termal Kamera ile İnfrared - Elektromanyetik Spektrumun Kısmi Analizi :
Çıplak gözle görmemizin mümkün olmadığı elektromanyetik spektrumun büyük kısmı, morötesi ışığını göremediğimiz gibi sınır infrared değerleri de görmemiz mümkün değildir. Mutlak sıfırın üzerinde sıcaklık değerine sahip elektrik tesisat malzeme ve/veya sistemler infrared bölgede ısı yayarlar. Termal kamera cihazı içinde bulunan komplike algoritma tasarımlar vasıtasıyla infrared görüntüleme sağlanmaktadır. İnfrared termometreler ile ısı kaynaklarının noktasal değerleri analiz edilebilir. Ancak, kontrol edilecek sistem bütünü ile noktaların genel değerlendirilmesi sonucu yorum ve/veya hataya açık raporlamalara sebep olmaktadır. Termal kamera kullanılarak yapılan kontrollerde ise onarım ihtiyacı bulunan ya da arızalı elektriksel sistem kısımları doğru ve kesin analiz edilir.
Mesela, bir elektrik motorunun sargı bağlantı uçları infrared termometre ile ölçülüp değerlendirilebilirken termal kamera ile ilgili elektrik motorunun tamamı aynı karede değerlendirilerek hata payı azaltılmış raporlama sağlanabilir. Termal görüntüleme kadar termal görüntü analizi de büyük önem taşımaktadır. Söz konusu örnekte yer aldığı üzere motorun ısınan kısımlarının ısınma sebepleri ancak konusunda uzman Elektrik Mühendisi tarafından raporlanabilir. Elektrik Mühendisliği ana bilim dallarından olan elektrik makinelerinin en önemli başlıklarından motor ve hareketli sistemlerin sadece teknik çalışma prensibi değil farklı kullanım amaçları, sektörel kullanımları, çalışma süreleri, soğutma sistemleri, elektriksel bağlantı sistemleri, toplam kapasite analizi, toz, nem, sıvı teması gibi durumlar bütünü ile işletme prosesine uygun ve detaylı açıklanarak raporlanmalıdır.
Kestirimci Bakım Uygulamaları
Termal kameraların kullanım amacı özellikle endüstriyel işletmeler başta olmak üzere, yaşayan organizasyonlarda bilhassa da yüksek enerji taleplerinin bulunduğu tesislerde ya da sürekli değişken güçlerin bulunduğu işletmelerde elektrik tesisatlarının temassız ve doğru şekilde akım taşıma kapasite sorunları kaynaklı hat ve/veya sistem ısınmalarını yorumlayan cihazlardır.
Termal kamera görüntü analizi sonucunda ısınan sistem parçalarının bakımı, revizyonu, iyileştirilmesi ve/veya sürekli ısınan noktaların soğutulması gibi genel elektrik planlı bakım kararları alınabilir. Bu bağlamda ölçmeden daha çok yorumlamak ve aksiyon planlarının doğru tasarlanmış olması gerekmektedir. Bu hususta termal ölçüm değil termal görüntü değerlendirmesi çok daha önemlidir. Elektrik tesisatlarının tüm kısımları konusunda uzman, deneyimli ve bilhassa da malzeme teknik bilgisi güçlü Elektrik Mühendisi tarafından yapılarak raporlanmalıdır. Termal kamera görüntülerinin yanlış yorumlanması cihaz kaynaklı değil, bilgi yetersizliği kaynaklıdır.
Termal kameralar algoritmik iç tasarımları gerekçesiyle infrared ısınmaların renk kodları ile raporlanmasında büyük önem taşırken, termal görüntülerin renk yorumlamaları ve ısınan noktalardaki renk farklılıklarının bilinçli şekilde yorumlanması gerekir. Termal cihaza sahip olmak termal kontrol yapmak ya da termal kontrol raporu hazırlamak anlamına gelmez. Söz konusu elektrik tesisatlarının genel ısıl yüzeylerinin yorumlanmasında dikkat edilmesi gereken malzeme bilgi formları, ilgili elektrik malzemelerinin optimum sıcaklık seviyeleri, çalışma sıcaklıkları, azami yük çekimi / aşırı akım taşıma değerleri raporlarda belirtilerek aksiyon planlarına geçilmelidir. Termal kamera ölçümü neticesinde söz konusu ölçme raporlarında sadece termal görüntüler yer alıyor ve termografik görüntülemeler malzeme teknik bilgisi ile yorumlanmıyor ise rapor şüphesiz hatalı olacaktır.
Kestirimci bakımlarda, termal kamera kontrol yardımı ile elektriksel, mekanik, hidrolik ve elektrik sistem ekipmanlarının çalışmalarında meydana gelen aşırı ve/veya istenmeyen sıcaklık haritaları çıkarılabilir. Özellkle elektrik tesisatlarında meydana gelen aşırı ısınmış bölgelerin tespiti ile elektriksel yangın risklerine karşı önleyici aksiyonlar tarfilendirilebilir. Aşırı ısınma sonucu olağandan yüksek direnç göstererek aşınan ya da aşırı ısı meydana gelmesi veya sürekli hareketli/ sürtünme dereceleri yüksek ekipmanlardan kaynaklı elektrik arıza sinyalleri ısı farklarının kontrol altına alınması ile ilgili kısımlarda tedbirler alınabilir. Termal kamera kontrol ve termal kamera ölçümü endüstride çok geniş alanlarlarda kullanılabilir. Endüstriyel işletmelerde termal kamera ölçümü ile kestirimci bakım ve elektriksel planlı bakım oluşturulması ile elektrik kaynaklı yangın riskleri ortadan kaldırılabilir. Özellikle kimya tesisleri gibi parlama ve patlama riski yüksek endüstriyel tesislerde termal kamera analizi ile elektrik tesisatlarının kontrolü sağlanarak istenmeyen kısa devre durumları, elektrik tesisatı yangınları, kablo ısınmaları, trafo yangınları, elektrik panolarının aşırı ısınması ile elektriksel yangınların oluşması ve kritik proseslerin genel anlamda elektriksel güvenlikleri sağlanır. Elektriksel kestirimci bakım faaliyetlerde en önemli ölçüm, özellikle raporlamaların yetkili Elektrik Mühendisi tarafından yapılması ile hiç şüphesiz termal kamera ölçümüdür. Termal kamera analizi elektrik tesisatlarının güvenlikleri ve elektrik tesisat sorunları açısından ilgili tesislerde önleyici faaliyetlerin hazırlanmasında yol göstericidir.
...........

 

Makalenin devamı için KOCAELİ PANORAMA Dergisi Ekim 2013 sayısına ulaşmanız gerekmektedir..

 

Darıca Yarı Maratonu

06 Ekim'de saat 09.30'da başlayacak olan Darıca Yarı Maratonu, 50.000 dolar dünya rekoru ödülü ile sonuçlanacak. Darıca Belediyesi Hizmet Binası önünden başlanacak yarı maraton için bitiş noktası Cumhuriyet meydanı olacak. Aynı tarihte halk koşusu da yapılacak.

devamı için

İş Dünyası: KAYA Ailesi

İsmet KAYA, 1998 yılında inşaatını tamamladığı Toyota Plaza Kocaeli Kaya, bittiğinde Türkiye'nin sayılı 3S'ini bir arada bulunduran ve büyüklük olarak Orta Doğu'nun en büyük plazası ünvanını almıştır. Yönetim Kurulu üyeleri Mehmet Kaya, Atalay Kaya ve Hasan Kaya devam ettirmektedir.

devamı için

Hande YENER Gebze'de

Gebze'nin ilk ve tek alışveriş merkezi olan Gebze Center, Kral Tv'nin sevilen programı Mehmet'in Gezegeni ile misafirlerine keyifli dakikalar yaşatmaya devam ediyor. Programın 12 Eylül'deki konuğu Hande YENER, konukların sorularını yanıtladıktan sonra sevilen parçalarını seslendirdi.

devamı için
 

Bebeğim Neden Ağlıyor?

Bebekler dünyaya ağlayarak geldikleri gibi ondan sonra da ağlamalarını sürdürmekte inatçıdırlar. Ağlamak, bebeklerin "kendi dillerinde" konuşmalarıdır.

devamı için

Dekor : Şık Sofralar

Farklı renkler, farklı sıralamalar ve birbirinden farklı süslemeler ile sofraların en eğlenceli yanı sofralar hazırlanıncaya kadar geçen zamandır. Herkesin sofrada kendine özgü fikirleri vardır.

devamı için

Sağlık : Soğuk Algınlığı

Sıcak bir yazın ardından sonbaharın etkisini hissetmeye başladığımız bugünlerde soğuk algılıkları da sonbaharın habercisi oluyor. Soğuklarla akla ilk gelen ise nezle ve grip oluyor.

devamı için
 

Sonbaharda Cilt Bakımı

Cildinizi sonbahar ve daha ışıksız/soğuk günlere hazırlamak için yapılması önerilebilecek temel işlemlerden ilki cildinizi ölü deriden arındırmaktır.

devamı için

Keşfet : Nemrut Dağı

Doğu ve Batı Medeniyetlerinin, 2150 metre yükseklikteki bir piramitteki kesişme noktası ve UNESCO Dünya Kültürü Mirasında yer almaktadır.

devamı için

BİLDİK : Türk Baklavası

Türkiye ve tatlı denildiğinde akla hemen baklava gelir. Son derece leziz ve besleyici bu tatlının uzun yıllardır Anadolu'da yapıldığı kayıtlarda yer alıyor.

devamı için
 

Tarih : Osman Hamdi Bey

İlk Türk arkeologu olarak kabul edilir. İlk Türk ressamlardan birisidir. Osmanlı arkeolog, müzeci, ressam, Kadıköy'ün ilk belediye başkanıdır. Çağdaş Türk müzeciliğinin kurucusudur. İstanbul Arkeoloji Müzesi'ni kurmuştur.

devamı için

Seçtik : Sonbahar Renkleri

Sonbaharla beraber evlerde sonbaharın kendine özgü geçiş renkleri yerini almaya başladı. Renkler artık sonbahara dönüyor ve belki de bir sonbahar battaniyesi ile arkadaşlığınız şimdiden başladı. Sonbahar renklerinden seçtiklerimizi inceleyin.

devamı için

İzmir Autoshow Fuarı

8. Otomobil ve Hafif Ticari Araçlar Fuarı'nda, dünyanın önemli otomobil firmaları yer alacak. 22-27 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek fuar, nihai tüketiciye yönelik olarak planlandı. 2011'deki aynı fuarı 52,104 kişi ziyaret etmişti.

devamı için
 

Makale : Elif AKINCI

Günümüzde kesinliği kanıtlanmış ve kabul görmüş bilgilerden çocukların fiziksel, ruhsal ve zihinsel olarak bazı gelişim evleri olduğunu bilmekteyiz. Her evrenin kendine ait özellikleri bulunmaktadır.

devamı için

Karamürsel Güreş Etkinliği

Yağlı pehlivan güreşlerinde Türkiye genelinde çok sayıda başpehlivan çıkaran Karamürsel'de 32. geleneksel yağlı pehlivan güreş müsabakaları yoğun ilgi ve yoğun katılımla yapıldı.

devamı için

Makale : RİSK ANALİZİ

Risk değerlendirmesi çalışmaları tüm çalışanların görüşleri alınmak kaydıyla, bir ekip tarafından icra edilmesi gerekliliği yasal bir zorunluluk olarak tüm sektörlerde uygulanmak zorundadır.

devamı için
 

ERPETEK PASTANESİ

Mehmet ERYILMAZ'ın oğulları tarafından Yuvam Akarca girişinde hizmet vermeye başlayan ERPETEK Pastanesi muhteşem bir açılışla birçok siyasiyi ve iş adamını bir araya getirdi.

devamı için

Tuzlu: Avokadolu Kanepe

Ekmekleri dilimleyin ve tost makinesinde hafifçe kızartın. Domates, avokado ve mozzarella peynirini orta boyda dilimleyin. Taze fesleğen ince ince doğrayın. Baget ekmeğine sıralayın ve..

devamı için

Tatlı : Çikolatalı Toplar

Bir kapta un haline getirdiğiniz petibör bisküvilerini, erimiş tereyağını ve 1 su bardağı cevizi karıştırın. Pudra şekerini, kakaoyu ve sütü ilave edip karıştırın. Harcın biraz yoğunlaşması için..

devamı için
 

İş Dünyası : Franchising

Franchising, bir ürün veya hizmetin imtiyaz hakkına sahip tarafın, belirli bir süre şart ve sınırlamalar dahilinde işin genel yönetimine ve organizasyona ilişkin bilgi ve destek sağlamak..

devamı için

Makale : Termal Kontroller

Termal görüntüleme sistemlerinde infrared ısı tayini ile elektrik tesisatları, elektrik panoları, elektrik trafo ve elektrik sistemlerinin genel ısınmaları bu gerekçeyle de akımları incelenebilir.

devamı için

SANTEK'13 Sanayi Fuarı

SANTEK'13 Doğu Marmara Sanayi ve Teknoloji Fuarı'nın açılış töreni Kocaeli Valisi Sayın Ercan TOPACA'nın katılımıyla gerçekleştirildi. Törene çok sayıda siyasi, sanayici ve işadamı katıldı.

devamı için
 

2013 | Eylül Sayısı

Cesaret ve Başarı..

Kocaeli'nin tek dergisi KOCAELİ PANORAMA Eylül sayısından sizin için seçtiklerimiz..

devamı için

2013 | Ağustos Sayısı

Sevgi ve Mutluluk..

Kocaeli'nin tek dergisi KOCAELİ PANORAMA Ağustos sayısından sizin için seçtiklerimiz..

devamı için

2013 | Temmuz Sayısı

Ortak Adreste Buluşmak..

Kocaeli'nin tek dergisi KOCAELİ PANORAMA Temmuz sayısından sizin için seçtiklerimiz..

devamı için
 

Beğenmekte siz de haklısınız..

Kocaeli'nin tarafsız en beğenilen yayını KOCAELİ PANORAMA, Kocaeli'ye yakışan kalitede yayın hayatına devam ediyor..

siz beğendiniz mi?

Kocaeli Panorama ailesi büyüyor..

Kocaeli'nin en kaliteli, en farklı ve rakipsiz tek yayını KOCAELİ PANORAMA, katılımlarınızla giderek büyüyor..

birlikte büyüyoruz..

Kocaeli'nin ortak adresindesiniz..

Kocaeli'nin ilk ve tek aktüel ve magazin dergisi KOCAELİ PANORAMA, tüm Kocaeli'yi ortak adreste buluşturmaya kararlı.

adresinizi ziyaret edin.
 
 

Kocaeli Panorama

KOCAELİ PANORAMA dergisi, "Kocaeli'nin ortak adresi" sloganı ile yayın hayatına başlamış ve kısa süre içinde bu hedefini gerçekleştirmiş bir yayındır. PEKDIZAYN Tasarım Kocaeli Teknik Yayıncılık tarafından, "pek farklı tasarımlar" ilkesi ile Kocaeli'nin profesyonel ilk ve tek tarafsız, aktüel, magazin, ekonomi, kadınca, dekorasyon, eğitim, kültür, sanat, gezi, iş dünyası, sağlık ve eğlence dergisi olmuştur. Kocaeli'nin dergisi Kocaeli Panorama, Kocaeli geneline dağıtımı yapılan Kocaeli'nin rehberi ücretsiz tanıtım ve reklam dergisidir. www.kocaelipanorama.com